Kancelaria Parafialna

Parafia

Dokumenty - pogrzeb


Formalności związane z pogrzebem, po uprzednim uzgodnieniu daty i godziny w biurze na cmentarzu, rodzina załatwia w kancelarii parafialnej.

Należy przedstawić następujące dokumenty:

– akt zgonu z USC
– informację o przyjęciu sakramentów św. (dokument od kapelana szpitalnego lub od duszpasterza z parafii o zaopatrzeniu zmarłego w domu rodzinnym)

Modlitwa, a zwłaszcza pełne uczestnictwo we Mszy św. pogrzebowej (przyjęcie Komunii św.) jest najcenniejszym darem dla zmarłego.

Informujemy uczestników pogrzebu, że w kaplicach cmentarnych Lublina w czasie Mszy św. pogrzebowej nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty z racji ograniczonego czasu pogrzebu. Spowiedź należy odbyć wcześniej w kościele parafialnym lub świątyniach, gdzie jest stały konfesjonał.

  Także po pogrzebie należy zmarłym zapewnić stałą pomoc modlitewną polecając ich Miłosierdziu Bożemu:
  • Msza św. w 30 dzień po śmierci
  • Msza św. w rocznicę śmierci
  • Msza św. w innych terminach (np. w dzień imienin)
  • “Wypominki” w miesiącu listopadzie

W naszym kościele w intencji zmarłych modlimy się w każdy poniedziałek po Mszy św. wieczornej "Nieszporami za zmarłych" (oprócz maja i czerwca). Msza św. w każdy poniedziałek o 18.00 jest ofiarowana jako zbiorowa za zmarłych.

Pogrzeb katolicki nie przysługuje tym, którzy świadomie i dobrowolnie zerwali łączność z Kościołem lub zmarli bez pokuty w gorszących okolicznościach albo z pogardą dla religii Kościoła, uparcie odmawiając przyjęcia sakramentów.

Szukasz pomocy, bo trudno Ci z przeżywaniem żałoby, zajrzyj tutaj >>>>>>